Kroniki zakopiańskie

Kroniki zakopiańskie
-39%
Autor: Krupa Maciej

Sugerowana cena   59,90 zł

Zaoszczędzisz 23,26 zł
Sugerowana cena 59,90 zł

Zaoszczędzisz: 23,26 zł

36.64 sugerowana cena 59,90 zł

Produkt dostępny w magazynie gotowy do natychmiastowej wysyłki

W magazynie dostępnych > 5 szt. Zboží ihned k odeslání

12,00 zł
13,00 zł
13,00 zł

Autor:
Wydawca: Czarne
ISBN: 9788380491496
Rok wydania: 2015
Język: POL
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288
Temat: Opowiadania

Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Kroniki zakopiańskie to zbiór opowieści o ludziach i zdarzeniach z historii Zakopanego, Tatr i Podtatrza, `reportaże z przeszłości` wioski, a potem miasteczka, które powstało u stóp Tatr. Prywatna historia Zakopanego - subiektywna i emocjonalna, odległa od akademickiej dyscypliny, ale prawdziwa. Autor chętniej wybiera włóczęgów niż sportowców, chętniej pisze o wizjonerach niż o statecznych obywatelach, o górskich wycieczkach niż o akademiach ku czci.

Idzie tropem myśli Rafała Malczewskiego, który w 1935 roku notował: `Wraz z torem kolejowym kończy się i Polska, i Europa, i cały wielki świat - ot zaczyna się Zakopane, miejscowość przedziwna i urocza, jedyna na podhalańskiej ziemi, a może i na całym globie. Jakaż bowiem wioska podgórska potrafiła przez szereg lat skupiać wszystko to, co miał naród najlepszego? Były okresy, gdy promieniowała na całą Polskę natężonym życiem kulturalnym przybyszów - najświetniejszych umysłów i najbardziej gorejących serc`. Pisze historię miejsca symbolu, fenomenu z pogranicza jawy i mitu.

`Opowieści? Szkice historyczne? Gawędy? Eseje? Nie wiem, jak nazwać ten gatunek, lecz wiem, że `Kroniki zakopiańskie`, choć wyładowane po brzegi faktami, są lekkie, dowcipne, potoczyste. Po tę książkę sięgnie zarówno stary górołaz, jak początkujący łazik, zakopiański wyga i przejezdny gość. Maciej Krupa umie zaciekawić czytelnika i ma mu wiele do powiedzenia. Przeczytałem z dużą przyjemnością!` Antoni Kroh